Џон Нобл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џон Нобл
John Noble
John Noble by Gage Skidmore.jpg
Џон Нобл во јули 2010.
Роден(а) 20 август 1948(1948-08-20) (год. 62)
Порт Пири, Јужна Австралија, Австралија
Активен 1988-денес
Сопружник Ем Фервеј, ќерка Саманта Нобл

Џон Нобл (англиски: John Noble, 20 август 1948)[1] е австралиски глумец и театарски режисер на над 80 драми. Тој бил роден во Порт Пири во Јужна Австралија и е моментално познат по улогата Волтер Бишоп во серијата Fringe. Тој е татко на австралиската писателка Саманта Нобл.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „John Noble (I)“ (на english). Imdb. http://uk.imdb.com/name/nm0633604/. посет. 22 јануари 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]