Џон Кенди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Кенди
Кенди на Ивор Вејн стадионот во Канада во 1993 година
Роден(а)Џон Френклин Кенди
31 октомври 1950(1950-10-31)
Newmarket, Онтарио, Канада
Починал(а)4 март 1994(1994-03-04) (возр. 43)
Мексико
Причина за смртсрцев удар
НационалностКанада
СопружникРоузмери Хобор (1979–1994, неговата смрт)

Џон Кенди Френклин (31 октомври, 1950 - 4 март 1994 година) е канадски глумец и комичар. Тој се искачи на слава како член на Торонто филијала на „Вториот по големина град“ и неговите поврзани телевизиски серии, и преку неговите јавувања во комедија филмови како Реге на мраз, На отворено, Spaceballs, и Чичко Бак. Еден од неговите најпознатите настапи на екранот беше Дел Грифит, на приказлив, продавач во комедијата Авиони, возови и автомобили. Кенди е роден во предградието на градот на Newmarket, Онтарио, син на Сидни Џејмс Кенди и неговата сопруга Евангелина Кенди. Тој бил израснат во римокатоличко семејство. Неговата баба вила со потекло од Полска.