Џон Ешбери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Ешбери

Џон Лоренс Ешбери ( англиски: John Lawrence Ashbery  ; Рочестер, 28 јули 1927 година - Хадсон, 3 септември 2017 година ) бил американски поет, автор на повеќе од дваесет книги поезија и добитник на најголемите американски награди за поезија, вклучително и Пулицеровата награда во 1976 година за збирката „Автопортрет во искривено огледало. [1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Џон Ешбери е роден во Рочестер, Њујорк и пораснал на фарма во близина на реката Онтарио. Почнал да пишува поезија во училиштето Академија Деерфилд, каде читал дела од автори како: Вистан Хју Оден и Дилан Томас . Неговата рана желба била да биде сликар, па за време на школувањето тој посетувал часови во Музејот на уметност во Рочестер.

Дипломирал на Харвард во 1949 година . Тој го напишал своето последно дело поезија за В. Х. Одена. Откако кратко време студирал на универзитетот во Њујорк, магистрирал на Универзитетот Колумбија во 1951 година.

Во 1965 година, како Фулбрајт стипендист, живеел во Франција. Во овој период работел како соработник и уметнички критичар во разни списанија, па продолжил да го работи истото и по враќањето во Соединетите држави. Во тоа време тој соработувал и со Енди Ворхолза чија работа напишал многу позитивни критики. Во раните 70-ти, тој започнал да предава на колеџот во Бруклин . Тој бил избран за член на Американската академија на науките и уметностите во 1983 година. Оттогаш, паралелно со неговата поезија, неговата академска работа продолжила.

Поетско творештво[уреди | уреди извор]

Во првите негови поетски дела се чувствува влијанието на Оден, како и на Валас Стивенс, Борис Пастернак и на француските надреалисти. Во доцните 50-ти години на минатиот век, Џон Бернард Мајерс ја класифицирал како авангардна поезијата на Ешбери, како и делата на Кенет Кох, Френк О’Харе, Барбара Гест и други во т.н.Њујоршко училиште .

Критиката, во текот на 70-тите години му обрнала поголемо внимание на творештвото на Ешбери , кое сè повеќе се сфаќал како контроверзен авангарден поет, станувајќи еден од најистакнатите поети на Америка. По книгата Три поеми (Три песни, 1973), се појавила збирката „Автопортрет во искривено огледало“, за која ја добил една од најголемите американски поетски награди: Пулицеровата (Пулицеровата награда), Националната книжевна награда (Национална Награда за книга) и Награда за национални критички книги.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „John Ashbery 1927–2017“. Poetry Foundation. Посетено на 3 ноември 2017.