Џони Екстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џони Даглас Екстрем (5 март 1965) бил поранешен шведски професионален фудбалер кој играл на позициите напаѓач и крило. Тој професионално играл фудбал во Италија, Германија, Франција и Шпанија, но неговите најдобри моменти се оние кои ги минал во Шведска во тимот на ИФК Гетеборг во кој бил најдобар стрелец на Алсвенскан во 1986 година и со него освоил три шведски првенства. Како репрезентативец од 1986 до 1995 година, тој одиграл 47 натпревари за репрезентацијата на Шведска и ја претставувал својата земја на Светското првенство во фудбал во 1990 година во Италија и на УЕФА ЕВРО 1992 година во Шведска.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

ИФК Гетеборг[уреди | уреди извор]

Тој е производ на младинската академија на ИФК Гетеборг. Екстрем бил промовиран во првиот тим на клубот во 1983 година непосредно пред да го одигра својот прв натпревар во Алсвенскан во текот на сезоната 1984 година [1] Тој брзо ги добил прекарите „Експресниот Калебек“ (експресниот воз од Калебек ) и „Џони Бротом“ (Џони-во-брзање) поради неговата брзина на фудбалскиот терен.[2] Неговата најуспешна сезона со Гетеборг му била во 1986 година, кога бил избран за најдобар стрелец на Алсвенскан во 1986 година и му помогнал на клубот да стигне до полуфиналето на Европскиот куп 1985-1986 (куп на победници на купови), пред да биде елиминиран од тимот на ФК Барселона.[1] Тој играл во првата половина од Купот на УЕФА 1986-1987 година, во кој ИФК Гетеборг подоцна и го освоил по заминувањето на Екстрем од тимот.[1]

Емполи[уреди | уреди извор]

Екстрем бил најскапиот шведски играч на сите времиња кога потпишал за италијанскиот тим Емполи во сезоната 1986-87 во Серија А.[3] Во Емполи, тој станал популарен и почитуван играч и го добил прекарот „Ил Циклон“ (циклонот) поради исклучителната брзина што ја покажувал кога ја имал топката во негов посед, што било и негов најзабележителен квалитет.[2]

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

Во 1988 година Екстрем потпишал за германскиот бундеслигашки клуб ФК Баерн Минхен и им помогнал на баварците да ја освојат титулата во Бундеслигата 1988-89 и да стигнат до полуфиналето на Европскиот куп 1988-89 каде што биле елиминирани од тимот на Наполи.[3]

Кан[уреди | уреди извор]

Екстрем потпишал со АС Кан од француската лига Лига 1 во 1989 година и играл заедно со младиот Зинедин Зидан пред да го напушти клубот во 1991 година.[3]

Враќање во ИФК Гетеборг[уреди | уреди извор]

Екстрем се вратил во шведскиот фудбал и во ИФК Гетеборг во 1991 година, освојувајќи ги шведските првенства во 1991 и 1993 година, како и Свенска куп во 1991 година.[3] Тој, исто така, играл во Лигата на шампионите на УЕФА 1992-93, каде што Гетеборг завршил на третото место зад Марсеј и АЦ Милан.[4]

Реџина[уреди | уреди извор]

Екстрем се вратил во Серија А и италијанскиот фудбал во 1993 година, потпишувајќи за Реџина.[3] Екстрем играл во 9 натпревари во Серија А за Реџина во текот на сезоната 1993-94 во Серија А, пред да го помине остатокот од сезоната на позајмица во Шпанија.[5]

Позајмица на Реал Бетис[уреди | уреди извор]

Екстрем ја поминал пролетта 1994 година во Реал Бетис на позајмица од Реџина, станувајќи вториот шведски играч кој го претставувал клубот од Севиља по Торбјорн Јонсон.[6] Тој играл на седум натпревари во Втората Дивизија во текот на сезоната 1993-94 и постигнал два гола.[6]

Динамо Дрезден[уреди | уреди извор]

Во текот на летото 1994 година, Екстрем се вратил во германскиот фудбал и Бундеслигата откако потпишал двегодишен договор со клубот на Динамо Дрезден.[7] Тој на крајот играл една сезона за клубот, постигнувајќи седум гола на 30 натпревари во Бундеслигата.[5]

Ајнтрахт Франкфурт[уреди | уреди извор]

Екстрем потпишал за Ајнтрахт Франкфурт во 1995 година и постигнал два гола на 16 натпревари кога клубот испаднал и отишол во 2. Бундеслигата во 1996 година.[5] Тој останал во клубот, но не можел да му помогне на тимот да се врати назад во првата лига на германскиот фудбал.[8]

Второ враќање во ИФК Гетеборг и пензија[уреди | уреди извор]

Тој се вратил во ИФК Гетеборг по втор пат во 1997 година, и ги поминал сезоните 1997 и 1998 година во Алсвенскан лигата во клубот пред да се повлече од професионалниот фудбал кон крајот на 1998 година.[3] Севкупно, Екстрем настапил на повеќе од 200 натпревари за ИФК Гетеборг за време на неговите три учества со клубот.[1]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Младина[уреди | уреди извор]

Екстрем одиграл 12 натпревари за репрезентацијата на Шведска до 21 година и бил дел од репрезентацијата на Шведска до 21 година која стигнала до четвртфиналето на Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 1986 година пред да биде елиминиран од Италија .[9]

Сениор[уреди | уреди извор]

Екстрем го направил своето целосно меѓународно деби во пријателскиот натпревар против Грција на 1 мај 1986 година, играјќи 71 минута заедно со Ден Корнелиусон напред пред да биде заменет од Ласе Ларсон во ремито 0-0.[10] Тој го постигнал својот прв меѓународен гол во победата од 3-1 против Финска на 6 август 1986 година.[9]

Квалификации за УЕФА Евро 1988 година[уреди | уреди извор]

Екстрем го направи своето натпреварувачко меѓународно деби за Шведска на 24 септември 1986 година во квалификацискиот натпревар за УЕФА Евро 1988 против Швајцарија, кој Шведска го добил со 2-0 по двата гола на Екстрем.[9] Тој продолжил да дава уште четири гола во истата квалификациска кампања, со што станал трет најдобар стрелец во квалификациите за УЕФА Еуро 1988 со шест гола заедно со Алесандро Алтобели, но зад Џон Босман и Нико Класен.[11] И покрај головите на Екстрем, Шведска не успеала да се квалификува за Евро 1988 година.[12]

Светско првенство во ФИФА 1990 година[уреди | уреди извор]

Екстрем постигнал два гола за време на квалификациската кампања за Светското првенство во ФИФА 1990 година за да и помогне на Шведска да се квалификува за своето прво Светско првенство од 1978 година.[9] Додека бил на Светското првенство 1990 година, тој се појавил во вториот натпревар од групната фаза против Шкотска, заменувајќи го Стефан Петерсон во 63 минута во поразот со 1–2.[13] Тој започнал во третиот натпревар од групната фаза против Костарика, постигнувајќи го првиот гол во третиот последователен пораз од 1–2 со кој Шведска била елиминирана од турнирот.[14]

УЕФА Евро 1992 година[уреди | уреди извор]

Екстрем бил дел од шведскиот тим на УЕФА Евро 1992 на домашен терен во Шведска и се појавил како замена во сите четири натпревари бидејќи Шведска стигнала до полуфиналето на турнирот пред да биде елиминирана од Германија.[9]

Подоцнежните години и пензионирањето[уреди | уреди извор]

Екстрем играл на четири натпревари за квалификациите за Светското првенство во 1994 година пред да го објави своето повлекување од меѓународниот фудбал во октомври 1993 година.[3][15] Тој направил краток пресврт на 8 март 1995 година во пријателскиот натпревар со Кипар кој завршил со реми,во кој Екстрем постигнал еден од головите.[9] За репрезентацијата на Шведска одиграл вкупно 47 меѓународни натпревари и постигнал 13 гола.[9]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година [9]
Репрезентација Година Натпревари Цели
Шведска 1986 година 8 6
1987 година 8 2
1988 година 5 1
1989 година 7 1
1990 година 6 1
1991 година 0 0
1992 година 9 0
1993 година 3 1
1994 година 0 0
1995 година 1 1
Вкупно 47 13
Список на оценки и резултати: Првата колона со резултати ја покажува бројката на голови на Шведска, додека втората колоната за резултати го покажува резултатот по секој гол на Екстрем.
Список на меѓународни голови постигнати од Џони Екстрем
Бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција Ref.
1 6 август 1986 година Олимписки стадион Хелсинки, Хелсинки, Финска  Финска 2–0 3–1 Пријателски [16]
2 10 септември 1986 година Стадион Росунда, Солна, Шведска  Англија 1–0 1–0 Пријателски [17]
3 24 септември 1986 година Стадион Росунда, Солна, Шведска  Швајцарија 1–0 2–0 Квалификации за УЕФА Евро 1988 година [18]
4 2–0
5 16 ноември 1986 година Стадион Та'Кали, Та'Кали, Малта  Малта 4–0 5–0 Квалификации за УЕФА Евро 1988 година [19]
6 5–0
7 24 мај 1987 година Улеви, Гетеборг, Шведска  Малта 1–0 1–0 Квалификации за УЕФА Евро 1988 година [20]
8 17 јуни 1987 година Стад Олимпик, Лозана, Швајцарија  Швајцарија 1–1 1–1 Квалификации за УЕФА Евро 1988 година [21]
9 5 ноември 1988 година Стадион Ќемал Стафа, Тирана, Албанија  Албанија 2–1 2–1 Квалификации за Светското првенство ФИФА 1990 година [22]
10 25 октомври 1989 година Шлески стадион, Хоржов, Полска  Полска 2–0 2–0 Квалификации за Светското првенство ФИФА 1990 година [23]
11 20 јуни 1990 година Стадио Лујџи Ферарис, Џенова, Италија  Костарика 1–0 1–2 Светско првенство во ФИФА 1990 година [24]
12 15 април 1993 година Непстадион, Будимпешта, Унгарија  Унгарија 1–0 2–0 Пријателски [25]
13 8 март 1995 година Атлетски центар Цирион, Лимасол, Кипар  Кипар 2–1 3–3 Пријателски [26]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Johnny Ekström - ifkdb.se“. ifkdb.se. Посетено на 4 January 2021.
 2. 2,0 2,1 „Johnny Ekströms nya position som fastighetsskötare – Fastighetsfolket“ (шведски). Посетено на 6 January 2021.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Balkander, Mattias (2 February 2020). „Barcelona ville skriva ett åttaårskontrakt“. Göteborgs-Posten (шведски). Посетено на 5 January 2021.
 4. UEFA.com. „UEFA Champions League - Matches“ (англиски). UEFA. Посетено на 11 January 2021.
 5. 5,0 5,1 5,2 „Johnny Ekström“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 11 January 2021.
 6. 6,0 6,1 „Ekstrom y el inédito Jonsson, precedentes de suecos en el Betis“. sevilla (шпански). 16 January 2013. Посетено на 11 January 2021.
 7. „Ekström klar för Dresden“. Dagens Nyheter (шведски). 22 June 1994. Посетено на 11 January 2021.
 8. „2. Bundesliga 1996/1997 - 34. Spieltag“. weltfussball.de (германски). Посетено на 11 January 2021.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 9,7 „Johnny Ekström - Spelarstatistik - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se. (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 10. „Sverige - Grekland - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.sehttps (шведски). Посетено на 5 January 2021.[мртва врска]
 11. „European Championship 1988“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Посетено на 5 January 2021.
 12. Hansson, Sofie. „Vem vinner Fotbolls-EM 2021“. Fotbolls-EM 2021 i Europa (шведски). Посетено на 5 January 2021.
 13. „Sverige - Skottland - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.sehttps (шведски). Посетено на 5 January 2021.[мртва врска]
 14. „Sverige - Costa Rica - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.sehttps (шведски). Посетено на 5 January 2021.[мртва врска]
 15. „Ekström nobbar VM“. Dagens Nyheter (шведски). 22 October 1993. Посетено на 5 January 2021.
 16. „Finland - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 17. „Sverige - England - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 18. „Sverige - Schweiz - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 19. „Malta - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 20. „Sverige - Malta - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 21. „Schweiz - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 22. „Albanien - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 23. „Polen - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 24. „Sverige - Costa Rica - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 25. „Ungern - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.
 26. „Cypern - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 4 January 2021.

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]