Џони Гудро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Michaelон Мајкл „Johnони“ Добро англиски: John Michael "Johnny" Gaudreau - Салем, 13 август 1993 година ) бил професионален американски хокеј на мраз кој играл на позицијата напаѓач на левото крило.

Тој бил член на Сениорската репрезентација на Соединетите Држави за што го направи своето меѓународно деби на Светскиот куп 2014 година.

Учествувал во нацрт - влезот во НХЛ за 2011 година, каде што бил избран од екипата на Калгари Флејмс како 104-та избор во четвртиот круг. Пред да игра за пламен во НХЛ-лигата, тој поминал три сезони играјќи колеџ лига за тимот на Универзитетот во Бостон. Тој го имал своето деби во НХЛ во сезоната 2013/14, а следната година, благодарение на неговите одлични игри во дресот на Флемс, тој исто така играл во целокупното шоу во лигата. Во истата сезона тој бил вклучен во идеалниот шампионски тим.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Тим на хокеј на мраз на САД
  • Пламеници на Калгари

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Џони Гудро на сајту EliteProspects.com (језик: енглески)
  • Џони Гудро на сајту IHDb (језик: енглески)
  • Џони Гудро на NHL.com