Џона (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џона
ДржаваШвајцарија, Италија
Слив
Главен изворМонте Тамаро
1,100 м н.в.
УстиеЕзеро Маџоре кај Макањо
46°02′20″ N; 8°43′57″ E / 46.0390° N; 8.7325° E / 46.0390; 8.7325Координати: 46°02′20″ N; 8°43′57″ E / 46.0390° N; 8.7325° E / 46.0390; 8.7325
ТечениеЕзеро Маџоре→ ТичиноПоЈадранско Море
Физички особености
Должина10,2 км
Џона (река) на Ризницата

Џона ― „брзотек“ или повремен поток, кој се издига на падините на Монте Тамаро во швајцарскиот кантон Тичино. По околу 2 км, влегува во италијанската покраина Варезе, обликувајќи ја Вал Ведаска пред да влезе во Езерото Маџоре кај Макањо. Својот пат поминува низ општините Индемини во Швајцарија и Ведаска, Куриља кон Монтевјаско, Думенца и Макањо во Италија.

Рибите пронајдени во реката се претежно лососи, крапови и Cottidae, особено кафена пастрмка, липани, кленови, Telestes souffia и пешови.[1]

Реката е ставена во употреба како извор на хидроенергија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. http://www.provincia.va.it/ente_data/faunamb.nsf/1b201d4a9eb6cfd7c125686b0049711e/45d584e81c9f7133c1256ff5003848db/$FILE/017-031.pdf