Прејди на содржината

Џонас Бејн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џонас Бејн
Роден(а)14 септември 1987(1987-09-14)(36 г.)
Солентуна, Шведска
НационалностШведски
Занимањеглумец

Џонас Бејн, (роден на 14 септември 1987 година) е шведски глумец кој првпат се појавил на ТВ (во 2007 година) како 16-годишната Ким Далберг во драмската серија на Шведската телевизија СВТ, Андра Авенин.

Биографија[уреди | уреди извор]

Бејн пораснал во Солентуна, во северниот дел на Стокхолм. Во средно училиште студирал музика, меѓу другото, свирејќи пијано, бас гитара и „малку тапани“. Тој свирел бас во - и бил „главен советник за стил“ во бенд и се појавил на локалната телевизија во Солентуна. Неговото деби на сцената беше во Оскартеатарот во Стокхолм во март 2007 година. Тој беше дел од 50-те силни ансамбл специјално составен за новиот шведски мјузикл наречен „1956“. (Видете фотографија и статија на шведски на [1] и краток музички извадок од [2] Ансамблот се викаше „ Данубија “, а музиката ја погрижил „Стокхолмс Роксинфониета “ која исто така беше формирана специјално за оваа продукција. Под големо влијание од Бедните, „1956“ го поврза Унгарското востание од 1956 година со демонстрациите во Гетеборг во 2001 година против претседателот Џорџ В. Буш и американската надворешна политика. Хероината открива дека нејзиниот татко убил демонстрант во Унгарија во 1956 година.

Во 2007 година Џонас се пријави на аудиција за една од тинејџерските улоги во Андра Авенин, раскошна шведска ТВ сапуница сместена во Гетеборг. Тој беше еден од четириесетте избрани да учествуваат во мини-серија во стилот на Поп идол/Американски идол што требаше да се снима и емитува. Така, тој ја доби улогата на Ким Далберг, проблематична, би-сексуална млада. Во интервју за време на аудициите, Џонас посочи дека е решен глумата да му ја направи кариерата. Во декември 2008 година, тој претрпе неиспровоциран физички напад на студентски танц/собир, каде што се појавува како услуга на пријателка.[3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

  • 2007 година - Андра Авенин (ТВ)
  • 2008 година - „Хавреларн“ (краток филм)
  • 2018 година - Тед - За череп на љубовта

Театар[уреди | уреди извор]

  • 2007 - „1956“ (Мјузикл)
  • 2007 година - "Железо" (радио претстава)

Наводи[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  • „Swedish Television site for Jonas Bane“. Архивирано од изворникот на 2008-04-19.
  • „Interview in Swedish with Jonas Bane“. Архивирано од изворникот на 2011-07-25.
  • „Review in Swedish of 1956 at Oscartheatern“. Архивирано од изворникот на 2007-08-24.
  • „Aftonbladet report on the assault on Jonas Bane“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]