Џозеф Грималди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џозеф Грималди (18 декември 1778 – 31 Мај 1837 година) бил англиски глумец, комедијант и танчер, кој стана најпопуларниот англиски забавувач во Регенската ера.[1] Во почетокот на 1800-тите, тој ја прошири својата улога на кловн во (harlequinade), кој бил дел од Британската пантомима и, особено дел од Кралскиот театар, како и Садлер Велс и Ковент Гарден театри. Тој стана толку доминантен на стрип сцената во Лондон со улогата во Harlequinade како кловн, и стана познат по прекарот "Џои", и ден денес се користи од страна на други изведувачи на кловнови. Од Грималди потекнува фразата како "Тука сме повторно!", кои продолжуваат во модерната пантомима. Роден во Лондон од татко изведувач на забави, Грималди почнал со своите изведби како дете, што го направил своето деби на сцената на Друру Лејн во 1780 година. Тој стана успешен во Велс театарот Садлер во наредната година; со својата прва голема улога како Мал кловн во пантомимата "" Триумфот на радоста; или, Арлекина свадба во 1781 година, во кој тој глуми заедно со неговиот татко. По краткото школување, тој се појави во различни нискобуџетни продукции и стана барано дете изведувач. Тој води делови во : вљубените и Орсон (1794) и талисман; или, Арлекин не направи среќни (1796), при што вторите го направија препознатлив.

Грималди како „Џои“ во кловновска улога.

Кон крајот на 1790-тите, Грималди глуми во пантомима верзијата на Робинзон Крусо , со што ја потврди својата моќ како клучен пантомима изведувач. Многу продукции следел, но неговата кариера во Друру Лејн станала турбулентна и тој го напуштил театарот во 1806 година. Во својата нова соработка со театарот Ковент Гарден, тој се појави на крајот на истата година, во Арлекин или Мајката Гуска , во која биле вклучени можеби најпознатите негови портрети на кловн. Грималди во Ковент Гарден и Садлер Велс истрча истовремено, и тој стана познат како водечки кловн и стрип забавувач во Лондон, уживајќи многу успеси во двата театри. Неговата популарност во Лондон доведе до барање за него да се појави во провинциските театри низ Англија, каде што тој заповеда големи хонорари.

Соработката на Грималди со Велс Садлер дојде до крајот во 1820 година, главно како резултат на влошување на неговата врска со раководството на театарот. По бројните повреди во текот на годините од неговата енергично кловновство, неговата здравствена состојба, исто така се влошила, и се пензионирал во 1823 година Тој се појавил повремено на сцената неколку години подоцна, но неговите настапи биле ограничени поради влошување на неговата физичка попреченост. Во неговите последни години, Грималди живеел во релативна анонимност и станал депресивен и сиромашен алкохоличар. Го надживеала и неговата сопруга и неговиот син, глумецот Јосиф Самоил, Умрел во неговиот дом во Ислингтон во 1837 година, на возраст од 58 години.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Byrne, Eugene. "The patient", Historyextra.com, 13 April 2012