Прејди на содржината

Џовани де ло Калво

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џовани де ло Калвоџеновски пиратски капетан кој влегол во служба под царот Михаил VIII и станал владетел на Анафи и Родос и мега дукс на византиската морнарица.

Џовани бил родум од малиот остров Анафи,[1] но потекнувал, како и останатите платеници на Михаил VIII, од Џенова.[1][2][3] Негови омилени ловишта биле морињата околу Евбоја,[1] иако е познато дека своие дејства ги спроведувал сè до бреговите на Албанија како и областа околу Валона.[4]

Михаил VIII спровел голем напор за освојуање на Егејските острови кои биле под власта на латините, заедно со мега дуксот Алексиј Дука Филантропен и уште еден италијнски одметник, Ликарио. Џовани помогнал во освојувањето на својот роден остров, Анафи, од семејството Фоколо.[5] Михаил VIII го наградил така што го прогласил за осподар на Анафи, но и на Родос во 1278 година, и подоцна бил прогласен како неговиот претходник Ликарио, мега дукс.[2][6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Miller 1908, стр. 154.
  2. 2,0 2,1 Geanakoplos 1959, стр. 211.
  3. Nicol 1992, стр. 201–202.
  4. Nicol 1992, стр. 201.
  5. Miller 1908, стр. 575–578.
  6. Miller 1908, стр. 141.
  7. Nicol 1992, стр. 202.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Geanakoplos, Deno John (1959). Emperor Michael Palaeologus and the West, 1258–1282: A Study in Byzantine-Latin Relations. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.
  • Miller, William (1908). The Latins in the Levant, a History of Frankish Greece (1204–1566). New York: E.P. Dutton and Company.
  • Nicol, Donald M. (1992). Byzantium and Venice: A Study in Diplomatic and Cultural Relations. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-42894-1.