Џовани Антонио Амадео

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Амадео, катедрала во Милано
Капелата Колеони во Бергамо.

Џовани Антонио Амадео (околу 1447 – 27 или 28 август 1522) бил италијански ренесансен скулптор од раната ренесанса,[1] архитект и инженер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Амадео е роден во Павија. Во 1470 година, тој бил нарачан од Бартоломео Колеони да ја заврши својата погребна капела, Капела Колеони во Бергамо, која ја започнале Гинифорте и Франческо Солари. Амадео додал полихромна декорација и многу скулптури во антички стил, вклучувајќи медалјони, мали колони, бисти, релјефи на „Истории од Стариот завет“ и „Истории на Херкулес“. Амадео го дизајнирал и погребниот споменик на Медеа Колеони, кој бил наменет за црквата Санта Марија дела Базела во Урњано. Гробницата на кондотиерото била реализирана во соработка со други уметници, при што Амадео ги обезбедил релјефите на долниот саркофаг и на помалиот горен саркофаг, како и седум статуи на доблестите.

Амадео исто така бил нарачан од војводата Галеацо Марија Сфорца да работи неколку години во Сертоса ди Павија. Во текот на 1473–1476 година, Амадео реализирал половина од релјефите во десната страна на фасадата. Во 1480 година го завршил сводот на персиските маченици во манастирот Оливетани во Кремона (денес останале четири мермерни релјефи, датирани од 1484 година). Нему му се припишуваат и две статуи на правда и умереност во Кремона и релјефи во Националниот антички музеј во Парма. Во 1485 година соработувал со неговиот зет Пјетро Антонио Солари во Голема болница во Милано, проектот бил завршен десет години подоцна.

Ангел на колена, в. 1447–1552, Национална галерија на уметност

Амадео тогаш бил активен во украсувањето на Миланската катедрала. Тој соработувал со Донато Браманте на фасадата на Санта Марија пресо Сан Сатиро во Милано. Во 1488 година, Амадео бил нарачан од кардиналот Асканио Сфорца, да стане директор на делата на новата катедрала во Павија, повторно при што Браманте имал помала улога. Во 1489 година, тој помогнал во дизајнирањето и изградбата на Арка ди Сан Ланфранко за црквата со тоа име во Павија. [2] Во овој период работел и како војводски инженер за Лудовико ил Моро, проектирање на утврдувања во Кјавена и Пјатамале, како и поправка на патишта и мостови во Валтелина и (во 16 век) хидраулични работи; за Лудовико, тој исто така реализирал чардак во војводската палата Вигевано, како и некои статуи за Миланската катедрала. Од 1495 година, Амадео ги режирал и делата на црквата Санта Марија пресо Сан Селсо во Милано.

Сертоса ди Павија .

Од 1497 година тој режираше дела во Миланската катедрала, завршувајќи го тамбурот во 1500 година.

Во 16 век, Амадео ја дизајнирал црквата Санта Марија ди Канепанова, исто така во Павија. Во 1501 година извајал релјефи со „Приказни за Картузијанците“ и „Животот на свети Бруно“ за Сертоса од Павија. Во 1982 година[3] е докажано дека светилиштето Санта Марија ала Фонтана во Милано, кое многу години му се припишувало како дело на Леонардо да Винчи, всушност било дизајнирано од Амадео. Во 1508 година, тој исто така претставил модел за шпицот на Миланската катедрала, кој не биле извршени. Значајната фасада на катедралата во Лугано, која се смета за ремек-дело на ренесансната архитектура, исто така му се припишува како дело на Амадео. Починал во Милано во 1522 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Catholic Encyclopedia article
  2. Parrocchia di San Lanfranco.
  3. Sannazzaro, G.B. (1993). L'Amodeo e S. Maria alla Fontana.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]