Џоване Елбер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џоване Елбер
Елбер во 2010
Лични податоци
Полно име Елбер де Соуза
Роден на 23 јули 1972(1972-07-23)(51 г.)
Роден во Лондрина, Бразил
Држава  Бразил
Висина 1.82m
Играчки податоци
Позиција напад
Повлекување 2006 - како играч
Младинска кариера
1989–1990 Лондрина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1994 Милан Милан 0 (0)
1991–1994Грасхопер Грасхопер 69 (41)
1994–1997 Штутгарт Штутгарт 87 (41)
1997–2003 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 169 (92)
2003–2005 Олимпик Лион Олимпик Лион 30 (11)
2005 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 4 (0)
2006 Крузеиро Крузеиро 21 (6)
Total 380 (191)
Репрезентација
1998–2001 Бразил Бразил 15 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Елбер де Соуза (роден на 23 јули 1972) попознат како Џоване Елбер, е поранешен бразилски фудбалер кој играл како напаѓач.

Како мошне плоден голгетер во разни клубови, Елбер вооглавно кариерата ја поминал во Германија, посебно успешен бил играјќи за Бајерн Минхен (шест целосни сезони), постигнувајќи вкупно 133 голови во Бундеслигата на 260 натпревари за три клубови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Giovane Elber: "World Cup euphoria has intensified". FIFA.com. 21 May 2002. Архивирано од изворникот на 11 November 2012. Посетено на 10 February 2010.