Џобер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Термин кој се употребува за организаторите на пазарот (маркет мејкери) на Лондонската берза. Адекватен термин за организаторите на пазарот на Њујоршката берза е специјалист.