Џиро д’Италија 2018 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џиро д’Италија 2018 започнала на 4 мај, а етапата 11 ќе се случи на 16 мај. Трката започнала во Ерусалим со поединечен хронометар.

Легенда
  Jersey pink.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey blue.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман
  Jersey violet.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен Санвеб12' 02
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2
3. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 2
4. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 12
5. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 16
6. ESP Пељо Билбао Астана+ 18
7. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 20
8. GER Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 21
9. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 27
10. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 27
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманСанвеб12' 02
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2
3. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 2
4. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 12
5. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 16
6. ESP Пељо Билбао Астана+ 18
7. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 20
8. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 21
9. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 27
10. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 27
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс3ч 51' 20
2. ITA Јакуб Маречко Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
5. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8. ITA Мануел Белети Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
9. BEL Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
10. LUX Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис розева маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим4ч 03' 21
2. NED Том Димулен Санвеб+ 1
3. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 3
4. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
5. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 17
6. ESP Пељо Билбао Астана+ 19
7. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 21
8. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 22
9. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 28
10. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманКвик-Степ Флорс5ч 02' 09
2. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Јакуб Маречко Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
5. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
7. ITA Мануел Белети Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
8. BEL Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
9. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
10. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис розева маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим9ч 05' 30
2. NED Том Димулен Санвеб+ 1
3. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
4. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 17
5. ESP Пељо Билбао Астана+ 19
6. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 21
7. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 22
8. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 28
9. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 28
10. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Веленс Лото-Судал5ч 17' 34
2. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
4. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
5. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 0
6. CZE Роман Кројцигер Мичелтон-Скот+ 4
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 4
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 4
9. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 4
10. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 4
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис розева маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим14ч 23' 08
2. NED Том Димулен Санвеб+ 1
3. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 17
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 19
5. ESP Пељо Билбао Астана+ 25
6. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 28
7. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 28
8. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 34
9. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 35
10. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 35
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо4ч 06' 33
2. ITA Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 0
3. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 0
4. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 0
5. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
7. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
8. NED Мауриц Ламертинк Катјуша-Алпесин+ 0
9. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 0
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис розева маичка за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим18ч 29' 41
2. NED Том Димулен Санвеб+ 1
3. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 17
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 19
5. ESP Пељо Билбао Астана+ 25
6. GER Максимилијан Шахман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 28
7. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 28
8. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 32
9. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 34
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 35
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот4ч 16' 11
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 26
4. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 26
5. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 26
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 26
7. ECU Ричард Карапас Мовистар+ 26
8. NED Том Димулен Санвеб+ 26
9. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 26
10. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 26
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс розева маичка за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот22ч 46' 03
2. NED Том Димулен Санвеб+ 16
3. COL Естебан Чавес сина маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот+ 26
4. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 43
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 45
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 53
7. ESP Пељо Билбао Астана+ 1' 03
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 10
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 1' 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 45' 27
2. ITA Елија Вивијани виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 0
3. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
4. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. ITA Јакуб Маречко Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
7. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
9. BEL Јирген Рулантс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс розева маичка за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот26ч 31' 30
2. NED Том Димулен Санвеб+ 16
3. COL Естебан Чавес сина маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот+ 26
4. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 43
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 45
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 53
7. ESP Пељо Билбао Астана+ 1' 03
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 10
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 1' 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар5ч 11' 35
2. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 7
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 7
4. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 7
5. GBR Сајмон Јејтс розева маичка за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот+ 7
6. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 7
7. COL Естебан Чавес сина маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот+ 7
8. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 7
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 7
10. ESP Пељо Билбао Астана+ 7
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс розева маичка за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот31ч 43' 12
2. NED Том Димулен Санвеб+ 16
3. COL Естебан Чавес сина маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот+ 26
4. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 41
5. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 43
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 53
7. ESP Пељо Билбао Астана+ 1' 03
8. ECU Ричард Карапас бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 06
9. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 10
10. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс розева маичка за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот5ч 54' 13
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 0
3. COL Естебан Чавес сина маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот+ 0
4. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 4
5. ECU Ричард Карапас бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 4
6. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 10
7. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 12
8. NED Том Димулен Санвеб+ 12
9. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 12
10. ITA Џулио Чиконе Бардијани ЦСФ+ 24
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс розева маичка за предводникот на генералниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот37ч 37' 15
2. COL Естебан Чавес Мичелтон-Скот+ 32
3. NED Том Димулен Санвеб+ 38
4. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 45
5. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 57
6. ECU Ричард Карапас бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 20
7. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 33
8. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 05
9. ESP Пељо Билбао Астана+ 2' 05
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида6ч 04' 52
2. GER Нико Денц АГ2Р Ла Мондијал+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 34
4. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 34
5. ITA Давиде Балерини Андрони Џокатоли-Сидермек+ 34
6. DEN Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 34
7. ITA Франческо Гаваци Андрони Џокатоли-Сидермек+ 34
8. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 34
9. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 34
10. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 34
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс розева маичка за предводникот на генералниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманМичелтон-Скот43ч 42' 38
2. NED Том Димулен Санвеб+ 41
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 46
4. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 1' 00
5. ECU Ричард Карапас бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМовистар+ 1' 23
6. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 36
7. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 08
8. ESP Пељо Билбао Астана+ 2' 08
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 28
10. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 2' 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Резултат на етапа 11
Место Возач Екипа Време
1  Сајмон Јејтс (ВБР) Мичелтон-Скот 3ч 25' 53"
2  Том Димулен (ХОЛ) Тим Санвеб + 2"
3  Давиде Формоло (ИТА) Бора-Хансгрое + 5"
4  Александар Жење (ФРА) АГ2Р-Ла Мондијал + 8"
5  Доменико Поцовиво (ИТА) Бахреин-Мерида + 8"
6  Патрик Конрад (АВТ) Бора-Хансгрое + 8"
7  Тибо Пино (ФРА) Групама-ФДЖ + 8"
8  Максимилијан Шахман (ГЕР) Квик-Степ Флорс + 11"
9  Роан Денис (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 18"
10  Фабио Ару (ИТА) ОАЕ Тим Емирати + 21"


Генерален пласман по етапа 11
Место Возач Екипа Време
1  Сајмон Јејтс (ВБР) Jersey pink.svgJersey blue.svg Мичелтон-Скот 47ч 08' 21"
2  Том Димулен (ХОЛ) Тим Санвеб + 47"
3  Тибо Пино (ФРА) Групама-ФДЖ + 1' 04"
4  Доменико Поцовиво (ИТА) Бахреин-Мерида + 1' 18"
5  Ричард Карапас (ЕКВ) Jersey white.svg Мовистар Тим + 1' 56"
6  Џорџ Бенет (НЗЛ) Лото НЛ-Џамбо + 2' 09"
7  Роан Денис (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 2' 36"
8  Пељо Билбао (ШПА) Астана + 2' 54"
9  Патрик Конрад (АВТ) Бора-Хансгрое + 2' 55"
10  Фабио Ару (ИТА) ОАЕ Тим Емирати + 3' 10"


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]