Прејди на содржината

Џиро д’Италија 2016 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џиро д’Италија 2016 започнала на 6 мај, а завршната етапа се случила на 29 мај.[1]

Легенда[N 1]
     Го означува предводникот во генералниот пласман      Го означува предводникот во планинскиот пласман
     Го означува предводникот во бодовниот пласман      Го означува предводникот во пласманот за млад возач
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 12[уреди | уреди извор]

19 мај 2015 — Ноале до Бибионе, 182 км
Резултат од етапа 12
Место Возач Екипа Време
1  Андре Грајпел (ГЕР) Бодовен пласман Лото-Судал 4ч 16' 00"
2  Кејлеб Јуан (АВС) Орика-БајкЕксчејнџ и.в.
3  Џакомо Ницоло (ИТА) Трек-Сегафредо и.в.
4  Саша Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
5  Александар Порсев (РУС) Катјуша и.в.
6  Морено Хофланд (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
7  Иван Савицки (РУС) Гаспром-РусВело и.в.
8  Хајнрих Хауслер (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
9  Рик Цабел (ГЕР) Ванти-Груп Гобер и.в.
10  Сони Колбрели (ИТА) Бардијани-ЦСФ и.в.
Извор: [2]
Генерален пласман по етапа 12
Место Возач Екипа Време
1  Боб Јунгелс (ЛУК) Генерален пласманПласман за млад возач Етикс-Квик Степ 49ч 32' 20"
2  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 24"
3  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 07"
4  Стевен Краусвајк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 1' 07"
5  Винченцо Нибали (ИТА) Астана Казахстан Тим + 1' 09"
6  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 2' 01"
7  Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 2' 25"
8  Естебан Чавес (КОЛ) Орика-БајкЕксчејнџ + 2' 43"
9  Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ + 2' 45"
10  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 2' 47"
Извор: [3]

Етапа 13[уреди | уреди извор]

20 мај 2015 — Палманова до Чивидале дел Фриули, 170 км
Резултат од етапа 13
Место Возач Екипа Време
1  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај 4ч 31' 49"
2  Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим + 43"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Астана Казахстан Тим + 1' 17"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 17"
5  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 1' 17"
6  Штефан Денифл (АВТ) ИАМ Сајклинг + 1' 17"
7  Стевен Краусвајк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 1' 17"
8  Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 1' 17"
9  Матео Монтагути (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 17"
10  Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 17"
Извор: [4]
Генерален пласман по етапа 13
Место Возач Екипа Време
1  Андреј Амадор (CRC) Генерален пласман Мовистар Тим 54ч 05' 50"
2  Боб Јунгелс (ЛУК) Пласман за млад возач Етикс-Квик Степ + 26"
3  Винченцо Нибали (ИТА) Астана Казахстан Тим + 41"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 43"
5  Стевен Краусвајк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 43"
6  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 1' 37"
7  Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 2' 01"
8  Естебан Чавес (КОЛ) Орика-БајкЕксчејнџ + 2' 19"
9  Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 2' 48"
10  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 3' 15"
Извор: [5]

Етапа 14[уреди | уреди извор]

21 мај 2015 — Фара д’Алпаго до Корвара (Алта Бадија), 210 км
Резултат од етапа 14
Место Возач Екипа Време
1  Естебан Чавес (КОЛ) Орика-БајкЕксчејнџ 6ч 06' 16"
2  Стевен Краусвајк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
3  Георг Прајдлер (АВТ) Џајант-Алпецин и.в.
4  Дарвин Атапума (КОЛ) Ванти-Груп Гобер + 6"
5  Винченцо Нибали (ИТА) Астана Казахстан Тим + 37"
6  Канстанцин Сивцов (БЛР) Тим Дименжн Дата + 37"
7  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 2' 29"
8  Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 2' 29"
8  Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 2' 50"
10  Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 3' 00"
Извор: [6]
Генерален пласман по етапа 14
Место Возач Екипа Време
1  Стевен Краусвајк (ХОЛ) Генерален пласман Лото НЛ-Џамбо 60ч 12' 43"
2  Винченцо Нибали (ИТА) Астана Казахстан Тим + 41"
3  Естебан Чавес (КОЛ) Орика-БајкЕксчејнџ + 1' 32"
4  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 3' 06"
5  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 3' 15"
6  Рафал Мајка (ПОЛ) Тинкоф + 3' 29"
7  Илнур Закарин (РУС) Катјуша + 3' 53"
8  Ригоберто Уран (КОЛ) Канондејл-Драпак + 5' 01"
9  Канстанцин Сивцов (БЛР) Тим Дименжн Дата + 5' 38"
10  Јакоб Фуглсанг (ДАН) Астана + 5' 38"
Извор: [7]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Маичките кои се појавуваат во табелата на левата страна од страницата ги означуваат возачите кои ги носат на одредената етапа, додека оние кои се појавуваат на десната страна на страницата ги означуваат возачите на кои им се доделени по етапата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Садб О’Ши. „Giro d'Italia 2016: Stage 1 Results“. Cyclingnews.com (англиски). Посетено на 7 мај 2016.
  2. „Giro d`Italia - Stage 12“. ProCyclingStats. Посетено на 21 мај 2016.
  3. „Giro d`Italia - Stage 12 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 21 мај 2016.
  4. „Giro d`Italia - Stage 13“. ProCyclingStats. Посетено на 21 мај 2016.
  5. „Giro d`Italia - Stage 13 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 21 мај 2016.
  6. „Giro d`Italia - Stage 14“. ProCyclingStats. Посетено на 21 мај 2016.
  7. „Giro d`Italia - Stage 14 - GC“. ProCyclingStats. Посетено на 21 мај 2016.