Џип (марка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џип Вранглер Рубикон

Џип (англ. Jeep) е американски произведувач на теренци во сопственост на фирмата Chrysler Corporation.

Фирмата настанала во текот на Втората светска војна кога произведувала џипови за американската војска, и била воедно и првата фирма која се занимавала со производство на такви возила.

Актуелни модели[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]