Џин Вајлдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gene Wilder

Џин Вајлдер (роден како Џерон Силверман) — американски сценски и филмски глумец, режисер, сценарист, писател и активист, добитник на наградите Хуго и Еми и е номиниран за два Оскари и Златен глобус.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

година филм оригинален наслов улога директор
1967 Бони и Клајд Bonnie and Clyde Јуџин Гризард Артур Пен
1968 Производителите The Producers Леополд (Лав) Блум Мел Брукс
1971 Вили Вонка и фабриката за чоколади Willy Wonka & the Chocolate Factory Вили Вонка Мел Стјуарт
1974 Младиот Франкенштајн Young Frankenstein Д-р Фредерик Франкенштајн Мел Брукс
1984 Ената во црвено The Woman in Red Теди Пирс Gene Wilder

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]