Џиновски соленодон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џиновски соленодон

Временски опсег: Холоцен
Научна класификација edit
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Евлипотифла
Семејство: Соленодонтидае
Род: Соленодон
Вид:
S. arredondoi
Двостепено име
Solenodon arredondoi

Морган и Отенвалдер, 1993

Џиновскиот соленодон (Solenodon arredondoi) е изумрен ровкообразен вид кој живеел во западниот дел на Куба. Поголемо животно од сè уште преживеаниот кубански соленодон, се верува дека видот е искоренет со уништување на живеалиштата и воведување на грабливи кучиња во Куба од пред-колумбиските луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hutterer, R. (2005). „Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference“ (3.. изд.). Johns Hopkins University Press. стр. 222. 13700015.