Џим Вокер (тапанар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џим Вокер
Основни податоци
Роден(а)1955 (воз. 65–66 г.)
Едмонтон, Алберта, Канада
Жанр(ови)Панк рок, пост-панк
Инструмент(и)Тапани
Години активност1977-1984
Сродни групиPublic Image Ltd.

Џим Вокер (роден 1955 година) - канадски музичар, кој бил основачки директор, како и првичен тапанар за британската музичка група, Public Image Ltd.[1]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Џејмс Донат Вокер бил роден во Едмонтон, Алберта. Прво вежбал како џез тапанар на Музичкиот колеџ Беркли во Бостон, каде што го предавале Алан Досон и Џо Хант.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1977 година, заедно со Малком Хасман и Крис Арнет, тој ја створил панк групата од Ванкувер, Furies, првата панк рок група во Западна Канада.[3] Бендот се распаднал по неколку месеци, а Вокер се преселил во Лондон подоцна истата година. На почетокот на мај 1978 година, откако одговорил на огласот поставен во „Melody Maker“,[4] тој се појавил на аудиција и станал член-основач на „Public Image Ltd.“, со Џон Лајдон, Кит Левин и Џон Вордл (Џа Вобл).[5][6]

Незадоволен од насоката на бендот, тој го напушти бендот како свирач во февруари 1979 година, и како директор во јануари 1980 година. По PiL, тој свирел за неколку помалку познати месни лондонски бендови, вклучувајќи ги The Pack и The Straps,[7][8] пред да ја створи Human Condition во 1981 година со Џа Вобл и Дејв „Анимал“ Молтби.[9] Human Condition биле заедно нешто повеќе од една година, свирејќи на измешани критики, пред да се распушти во 1982 година. 

Во 1984 година го напуштил Лондон за Њујорк, а по свирењето таа година ја напуштил музичката индустрија.[10] Вокер бил интервјуиран за документарниот филм во 2017 година, „Public Image е расипан“.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "PiL: The Public Image Is Rotten (Songs From the Heart) review – how John Lydon bulldozed pop". The Guardian, Chal Ravens, 19 јули 2018
 2. "Jim Walker". Allmusic, Biography by Eugene Chadbourne
 3. "The Furies". Bloodied but Unbowed, Scott Beadle and Les Wiseman | 22 јануари 2010
 4. "Record Bin: How Public Image Ltd escaped the shadow of its punk lineage on “Metal Box”". Nooga Today, 16 мај 2017.
 5. Steve Taylor (27 септември 2006). The A to X of Alternative Music. A&C Black. стр. 196. ISBN 978-0-8264-8217-4.
 6. Kenneth L. Shonk, Jr.; Daniel Robert McClure (17 август 2017). Historical Theory and Methods through Popular Music, 1970–2000: "Those are the New Saints". Palgrave Macmillan UK. стр. 161. ISBN 978-1-137-57072-7.
 7. "John Werner on the Furies, the Pack, Theatre of Hate, and the Vancouver–U.K. punk migration". Georgia Straight, by Allan MacInnis, 15 јануари 2019
 8. Ian Glasper (1 мај 2014). Burning Britain: The History of UK Punk 1980–1984. PM Press. стр. 308. ISBN 978-1-60486-989-7.
 9. Simon Reynolds (10 август 2010). Totally Wired: Postpunk Interviews and Overviews. Soft Skull Press. стр. 32. ISBN 978-1-59376-394-7.
 10. "John Lydon resurrects his 'folk band'". The Globe and Mail, 7 мај 2010, Joshua Ostroff
 11. "The Public Image Is Rotten". Chicago Reader, j. R. Jones.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]