Џим Боуви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џејмс „Џим“ Боуви
ц. 1796 – 8 март 1836
Jimbowie.jpg
Џим Боуви
Псевдоним Џим Боуви, Сантијаго Боуви
Роден во Логан (округ во Кентаки), САД
Починал во Аламо, Сан Антонио, кога уште бил дел од Мексико, подоцна Република Тексас.
Преданост Соединети Американски Држави
Тексашка Република (дури и кога имал мексиканско државјанство)
Вооружени сили Тексашки ренџер, Милитиа на Република Тексас
Години на служење 1835–1836
Ранг Полковник
Единица Тексашка волонтерска армија
Commands held Аламо, Сан Антонио
Битки/војни

Долга експедиција, Битката кај Накогдочес, Битката кај Консепсион, Тревната битка, Опсада на Аламо, Битката кај Аламо

James Bowie signature.svg
Потпис

Џим Боуви ( 1796, Логан, Кентаки, САД - 6 март 1836, Сан Антонио, Тексас, САД) — американски војник.

Во 1800 година заедно со своите родители се преселил во Мисури, а потоа во 1802 година во Луизијана, каде што подоцна бил сопственик на плантажа за шеќерна трска и служел во државното законодавно тело. Во 1828 година се преселил во Тексас, прифатил мексиканско државјанство, со што му било доделено земјиште, и се оженил со ќерката на заменик-гувернерот. Спортивставувајќи се на мексиканското законодавство да ја спречи емиграцијата на американските доселеници, тој се приклучил во Тексашкото револуционерно движење и станал полковник во тексашката војска. Боуви останал запаметен по неговата храброст во одбраната на Аламо. Тој иновирал нож кој го носи неговото име. Станал легендарен херој и важна личност во американскиот фолклор.

Користена литература[уреди | уреди извор]