Џими Неутрон: Дете гениј (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Џими Неутрон: Дете гениј
(Jimmy Neutron: Boy Genius)“
РежисерЏон А. Дејвис
Продуцент
Сценарист
Главни улоги
МузикаJohnон Демни
Монтажа
  • Григориј Перлер
  • Jonон Прајс
Студио
ДистрибутерParamount Pictures
Премиерадекември 18 2001 (2001-12-18) (Toronto International Film Festival)
декември 21 2001 (2001-12-21) (Соединети Држави[1])
Времетраење82 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$30 милиони[2]
Бруто заработка$103 милиони

Џими Неутрон: Дете гениј (англиски: Jimmy Neutron: Boy Genius) - американски анимиран филм од 2001 година, во режија на Џон А. Дејвис, според сценариото на Џон А. Дејвис, Стив Одекерк, J. Дејвид Стем и Дејвид Н. Вејс. Гласовите ги позајмуваат: Деби Дерибери, Патрик Стјуарт, Мартин Шорт, Роб Полсен и Ефри Гарсија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jimmy Neutron: Boy Genius“. RottenTomatoes.com. Посетено на October 21, 2013.
  2. „Jimmy Neutron: Boy Genius“. Box Office Mojo. Посетено на February 6, 2010.