Џејн Ерве

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џејн Алин Ерве, општо позната како Jane Herveu, (1885–1955) била пионерска француска авијатичарка која ја добила својата пилотска дозвола на 7 декември 1910 година.[1]

Живот[уреди | уреди извор]

Родена на 10 декември 1885 година во Париз, најпрво била позната како возач на изложба на автомобили, настапувајќи во Кристал Палас во Лондон и учествувајќи во трки со автомобили и мотоцикли на различни локации во Франција.

По обуката во школата за летање Blériot, таа добила француска лиценца бр.318 на 7 декември 1910 година, со што станала четвртата жена во Франција што добила лиценца по Elise Deroche, Marthe Niel и Marie Marvingt. Од 28 мај до 8 јуни 1911 година се појавила на летачката изложба во Лион. По неколку други настапи, таа се натпреварувала во Фемина Купот во 1911 година, но не победила. Отворила школа за летање за жени, но не била многу успешна.[2]

Џејн Ерве, 1921 година

Во 1913 година се омажила за Пол Булзаге. По завршувањето на Првата светска војна, таа се преселила во САД каде што работела во модата. Таа починала на 14 јануари 1955 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jeanne Herveux 1885–1955“. The Early Birds of Aviation. Посетено на 26 December 2016.
  2. „Les femmes et l'aéronautique“ (PDF) (French). Aérodrome de Tarbes-Laloubère. Посетено на 26 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)