Прејди на содржината

Џејн Акројд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џејн Акројд (родена 1957) е британска уметничка најпозната по нејзините јавни скулптури.[1] Таа живее и работи во Лондон.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Три прстени (2018), Океанско село, од Џејн Акројд
Три прстени (2018), Океанско село, од Џејн Акројд

Акројд е родена во Лондон и од 1979 до 1982 година ја посетувала Уметничката школа Сент Мартин.[3] Потоа студирала за магистерски студии на Кралскиот колеџ за уметност во текот на 1982 и 1983 година.[4] Во 1984 година таа била уметник во Лестершир и ја имала својата прва самостојна изложба во галеријата Кингсгејт.[4][5] Од 1988 година таа е редовен излагач на летните изложби на Кралската академија во Лондон и имаше серија самостојни изложби во галеријата Андерсон О'Деј.[6] Акројд учествуваше на првата Отворена изложба на скулптури на Академијата на Кралската Западна Англија одржана во 1993 година.[6]

Јавните дела на Акројд често прикажуваат птици и животни, на пример Мачка во старата библиотека во Харлоу.[3][5] Други јавни провизии вклучуваат Па во Музејот на Харлоу, на местото на поранешната Кралска бесплатна болница во Ислингтон и во Хејмаркетот во Лондон.[3][6] Уметничкиот совет Англија, Друштвото за современи уметности, Управата за образование во Лестершир и Паркот за скулптури Гудвуд имаат дела од Акројд.[3][6]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Во 1983 година Акројд ја добила Специјалната награда Мелчет за работа во челик и стипендија за патување во Карара во Италија.[6]
 • За време на нејзиниот престој во Кралскиот колеџ за уметност, Акројд ја доби наградата за грнчарство Фулам.[2]
 • На Акројд му беше доделена наградата Европа Ностра за обновата на Старата кралска бесплатна болница, Ислингтон во 1993 година, во соработка со архитектите Левит Бернштајн.[7]
 • Во 1995 година Акројд ја добила наградата на Фондацијата Џексон Полок-Ли Краснер во Њујорк.[7]

Работи во збирки[уреди | уреди извор]

Наслов година материјал Галерија бр. Галерија Локација
Мачка 1983 година заварен мек челик 14 Харлоу Арт Траст Харлоу, Англија
Пилешко - метал 0589 Колекција на уметнички дела на Советот на округот Лестершир Лестершир, Англија
Куче - метал 0922 Колекција на уметнички дела на Советот на округот Лестершир Лестершир, Англија
Сè освен мијалник во кујната 2011 година бакар С.2011 година.686. CC Централ Сент Мартинс Лондон, Англија
Кралицата Викторија 1987 година заварен челик 3774 Универзитетската болница Западен Мидлсекс Лондон, Англија
Па глава - благ челик CM20_TJ_S034 Музејот Харлоу Харлоу, Англија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Turnbull, Alison (2015-09-09). „Artist Profile: Jane Ackroyd“. Alison Turnbull Associates (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-10-09. Посетено на 2019-10-09.
 2. 2,0 2,1 „Wildebeest | Sculptures | CASS Sculpture Foundation“. www.sculpture.org.uk (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-10-09. Посетено на 2019-10-09.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Terry Wyke with Harry Cocks (2004). Public Sculpture of Britain Volume 8: Public Sculpture of Greater Manchester. Liverpool University Press / Manchester Metropolitan University. ISBN 0 85323 567 8.
 4. 4,0 4,1 Frances Spalding (1990). 20th Century Painters and Sculptors. Antique Collectors' Club. ISBN 1 85149 106 6.
 5. 5,0 5,1 Alan Windsor (2003). British Sculptors of the Twentieth Century. Ashgate. ISBN 1 85928 4566.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 David Buckman (2006). Artists in Britain Since 1945 Vol 1, A to L. Art Dictionaries Ltd. ISBN 0 953260 95 X.
 7. 7,0 7,1 „Jane Ackroyd“. Saatchi Art (англиски). Посетено на 2019-10-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]