Џејмс (залив)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Заливот Џејмс

Заливот Џејмс е продолжение на заливот Хадсон, кој се наоѓа меѓу Онтарио и Квебек, Канада. Во основа помалку од 60 метри длабочина, долг е 443 километри и широк е 217 километри. Содржи многу острови, од кој најголем е островот Акимиски. Многуте реки кои се влеваат во заливот, вклучувајќи ја Мус, се причината за неговата ниска соленост. Бил посетен од Хенри Хадсон во 1610 година и го добил името во чест на капетанот Томас Џејмс, кој го истражувал во 1931 година.