Џејмс О'Конор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џејмс О'Конор (роден на 5 јули 1990 година) е австралиски професионален рагби фудбалер кој во моментов игра за Сејлс Шаркс. Тој го направи своето меѓународно деби за Австралија во 2008 година на возраст од осумнаесет години. Тој играл за Западни сили , Мелбурн Бунтовници и Квинсленд Редс во Супер рагби . Во 2013 тој играше за англиската Премиер лига од Лондон Ирците , а во сезоната 2014-15 се пресели во Франција за да игра на Топ 14 натпреварот за Тулон .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

О'Конор е роден во Австралија на Голд Коуст .[1] Тој живеел во Окленд пет години како дете одел основно училиште во "Радерфорд". До единаесет години кога се вратил во Австралија со своето семејство.[2] Тој стана граница на колеџот Нудге во северните предградија на Бризбејн.[3][4]

Во 2006 година тој претрпел руптурирана слезина,[5][6] но продолжил да биде дел од тимот за претставување на австралиски училишта кој играл против Англија, Самоа и Нов Зеланд во 2007 година.[7]

Родителите на О'Конор се од Нов Зеланд, а неговите баби и дедовци од страна на мајката од Јужна Африка. Ова, заедно со неговото австралиско раѓање, значеше дека тој има право на сите три тимови од Трите нации .[8] Сепак, неговата одлука да игра за Валабис, и деби во 2008 година, значеше дека тој не може да игра за сите Црнците или Springboks .[9] Тој, исто така, играше за австралиските седум во 2008 година.[7]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

О'Конор стана најмладиот дебитант на Супер Рагби на 17-годишна возраст, а вториот најмлад Валаби во австралиската рагби-историја на 18-годишна возраст.[8][10] Тој е разновден "користен назад".[7] На прашањето за неговата најпосакувана позиција во 2009 година, тој рече: "Се чувствувам попријатно во 12-тата како втор играч на топки. Исто така, сакам 15. Ти дефинитивно добиваш многу простор. Јас само сакам да дојдам на терен дали е 10 , 12 или 15 . " [10]

Рани години: 2008-2013[уреди | уреди извор]

О'Коннор со Австралија во 2011 година.

О'Конор се приклучил на Силите во 2008 година и излезе од клупата за својот прв Супер 14 меч во натпреварот против Црвените во неделата 10 од сезоната 2008 . Тој ги завршил последните три натпревари на сезоната кои се одвиваат во внатрешниот центар.[8] Подоцна таа година го направи своето австралиско деби, кога излезе од клупата како замена против Италија ,[10] постигнувајќи три обиди да му помогне на Австралија на 31-8 победа.[8] Во 2009 година, О'Конор ја доби наградата за дебитант на годината "Западните сили", а исто така ја освои и "Робингот на годината" од Валабис.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Робинсон, Џоргина (15 септември 2011). "О'Коннор се школува во стари сеќавања" . Сиднеј Морнинг хералд . Fairfax . Преземено 26 јуни 2012 година .
 2. Китсон, Роберт (12 октомври 2011). "Светско првенство во рагби 2011: Валабис игра на најтемните стравови на Нов Зеланд" . Гардијан . Гардијан вести и медиуми . Преземено 26 јуни 2012 година .
 3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-06-19. Посетено на 2019-03-21.
 4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-01-19. Посетено на 2019-03-21.
 5. Бадел, Петар (16 јуни 2009). "О'Конор среќа да биде жив" . Sunday Telegraph . News Corporation . Преземено 16 јуни 2011 година .
 6. Гроздан, Грег (20 август 2009). "AFL минатото го прави тинејџерски пиштол О'Конор марка човек" . Сиднеј Морнинг хералд . Fairfax . Преземено 16 јуни 2011 година .
 7. 7,0 7,1 7,2 "Внатре во играта" Архивирано 19 јуни 2011 г.. . Џејмс О'Конор . iSports Star . Преземено 16 јуни 2011 година .
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 "Западна сила безбедна ѕвезда О'Конор" . Западните сили. 19 јуни 2008 година . Преземено 16 јуни 2011 година .
 9. Според регулативите на ИРБ, играчот станува трајно посветен на нација по неговото прво присуство во составот за натпревар со репрезентацијата на земјата, репрезентацијата "А" или седумте национални репрезентации. "Правило 8: Подобност за играње за тимови од националните претставници" (PDF) . Правила кои се однесуваат на играта . Меѓународен рагби одбор. Архивирано од оригиналот (PDF) на 13 јули 2011 година . Преземено 12 февруари 2011 година . Погледнете особено Регулативите 8.1 до 8.4.
 10. 10,0 10,1 10,2 Харис, Брет (18 февруари 2009). "Џејмс О'Конор добива тежина, искуство како сила за промена од Перт" . Foxsports . Вести. Архивирано од оригиналот на 30 декември 2012 година . Преземено 19 јуни 2013 година .
 11. "Профил на играч на Џејмс О Конор" . Западните сили . Преземено 16 јуни 2011 година .