Прејди на содржината

Џери Цукер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џери Цукер
Роден(а)11 март 1950(1950-03-11)(74 г.)
Милвоки, Висконсин, САД
Занимање• Режисер
• продуцент
• сценарист
СопружникЏенет (Краус) Цукер
Деца2
Цукер на 4 ноември, 2006

Џери Г. Цукер (роден на 11 март 1950 г.) — американски филмски режисер, продуцент и сценарист.

Тој е познат по режирање на комедии како Авион! (1980), Гол пиштол (1988) и Трка на стаорци (2001). Неговиот трилер филм Дух (1990) бил номиниран за Оскар за најдобар филм, и освоил два Оскари во други категории.[1]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Год. Филм Режисер Продуцент Сценарист
1977 Печени Кентакиски филмови да
1980 Авион! да да
1984 Строго доверливо! да да
1986 Безмилосни луѓе да
1988 Гол пиштол да
1990 Дух да
1991 Гол пиштол 2 да
1994 Гол пиштол 3 да
1995 Прв витез да да
2001 Трка на стаорци да да
2010 Фер игра да
2011 Пријатели со привилегии да
2012 Лудо семејство да
  1. „Jerry Zucker-Biography“. Yahoo! Movies.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]