Џемс Бонд (орнитолог)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џемс Бонд
Џемс Бонд во 1974 г.
Роден(а)4 јануари 1900
Филаделфија, Пенсилванија, САД
Починал(а)14 февруари 1989(1989-02-14) (возраст 89)
Филаделфија, Пенсилванија, САД
НационалностАмериканец
ЗанимањеОрнитолог
Познат(а) поИмењак на британскиот шпион од книгите на Јан Флеминг

Џејмс Бонд (4 јануари 1900 – 14 февруари 1989) бил еден од водечките американски орнитолози, експерт за птиците од Карибите. Неговото име било присвоено од страна на писателот Јан Флеминг за неговиот измислен британски шпион со истото име.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бонд е роден на 4 јануари 1900 година во Филаделфија, Пенсилванија, како син на Маргарет Ривс (Тајсон) и Френсис Едвард Бонд. Неговиот интерес за историја на природата бил поттикнат од експедицијата што неговиот татко ја презел во 1911 година до делтата во Ориноко. Бонд прво се школувал во училиштето „Свети Павле“ во Конкорд, Њу Хемпшир, но по смртта на неговата мајка, тој се преселил со неговиот татко во Англија, во 1914 година. Таму тој учел во училиштето „Хароу“ и подоцна во Тринити колеџот во Кембриџ, кој го завршил во 1922 година, и каде бил единствениот Американец член на „Пит Клубот“.[1] По дипломирањето тој се преселил назад во САД и три години работел во банкарска фирма во Филаделфија. Поради интересот за природната историја се откажал од работата, и прифатил место во експедиција на Амазон која била организирана од страна на Академијата за природни науки од универзитетот Дрексел.[2] Потоа, тој работел како орнитолог во Академијата за природни науки во тој град, каде станал куратор на орнитологија.[3] Тој бил експерт за карипските птици и напишал книга на тема: „Птиците од Западна Индија“, првпат објавена во 1936 година.

Бонд ја добил наградата „Масгрејв“ на Институтот Јамајка во 1952 година;[3][4] медаљата „Брустер“ во 1954 година; и наградата „Лиди“ во 1975 година.[5] Починал во болница во Филаделфија на возраст од 89 години.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Contosta 1993.
  2. Parkes, Kenneth (1989). „In Memoriam: James Bond“ (PDF). The Auk. 106 (4): 718–720.
  3. 3,0 3,1 3,2 „James Bond, Ornithologist, 89; Fleming Adopted Name for 007“. The New York Times. Associated Press. February 17, 1989. стр. D19. Посетено на October 18, 2014.
  4. The Institute of Jamaica's web site
  5. „The Four Awards Bestowed by The Academy of Natural Sciences and Their Recipients“. Proceedings of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia. The Academy of Natural Sciences of Philadelphia. 156 (1): 403–404. June 2007. doi:10.1635/0097-3157(2007)156[403:TFABBT]2.0.CO;2.

Користена литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]