Џек Шејбл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џек Шејбл

Џон Г. „Џек“ Шејбл (англиски: John G. "Jack" Scheible, 16 февруари 1866 – 6 август 1897) бил професионален безбол играч кој играл за два различни тима во текот на две сезони. Дебитирал во 1893 година со Кливленд Спајдерс и играл за Филаделфија Филес следната година.[1]

Роден е во селото Брајерс Хил, сега дел од Јангстаун, Охајо, индустриски град сместен во близина на границата на Пенсилванија .

Аматерска и професионална кариера[уреди | уреди извор]

Некрологот на Шејбл во „The Youngstown Telegram“ вели дека бил вработен во локална мелница пред да почне да игра со помали тимови во Три-Стејт Лига, Лигата на нафта и железо и Лигата на Нова Англија.

Во раните 1890-ти, тој влегол во Националната лига.[2]

Години подоцна[уреди | уреди извор]

По неговото пензионирање од Националната лига, Шејбл се вратил во Јангстаун, каде што продолжил да игра аматерски и полупрофесионални натпревари. Тој заболел од пневмонија кратко време откако бил ангажиран да игра во Ири, Пенсилванија . Шејбл станал свесен за неговата состојба како што се обидел да се качи на воз до Ири. Бил однесен во болницата во округот Махининг, каде починал неколку дена подоцна. .[3]

Некрологот на Шејбл вели дека бил преживеан од неговиот татко, Џон Ср., трите сестри, Елизабет и Кетрин Шејбл и г-ѓа. Марија Милер, и браќата Чарлс и Вилијам. (Неговиот преживеан брат Чарлс бил градоначалник на Јангстаун во раните 1920-ти години. )

Статијата во весникот го опиша Џек Шејбл со следниве термини: „Како играч на топки, тој беше решителна личност и како граѓанин секогаш бил друштвен, тивок и скромен“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jack Scheible“. Baseball Reference. Посетено на 2007-03-05.
  2. The Youngstown Telegram, Youngstown, Ohio, August 9, 1897
  3. 3,0 3,1 The Youngstown Daily Vindicator, Youngstown, Ohio, August 9, 1897.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]