Џек Ајкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џејк Роберт Ајкел англиски: Jack Robert Eichel - Челмсфорд, 28 октомври 1996 година ) бил професионален американски хокеј на мраз кој играл на центарските позиции.

Тој бил член на Сениорската репрезентација на Соединетите Држави за што го направил своето меѓународно деби на Светскиот куп 2015 година кога Американците освоиле бронзен медал.

Тој учествувал во Влезот во НХЛ Лигата во 2015 година каде бил избран за 2-ри избор во првото коло од тимот на Бафало Саберс . Пред да игра за Саберс во НХЛ-лигата, тој играл колеџ лига за една сезона на универзитетот во Бостон. Тој го одиграл првиот натпревар на дресот на Саберс на 8 октомври 2015 година, со што станал најмладиот прв играч на тимот во историјата на франшизата. Ја завршил сезоната на дебитантите со 56 бода (24 гола) на 81 натпревар, што го направил еден од најдобрите стрелци во својот тим.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Тим на хокеј на мраз на САД
  • Бафало Саберс

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Џек Ајкел на сајту EliteProspects.com (језик: енглески)
  • Џек Ајкел на сајту IHDb (језик: енглески)
  • Џек Ајкел на NHL.com