Џексон (Калифорнија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на Џексон

Џексон (англиски: Jackson ) е град во американската држава Калифорнија. Според пописот од 2010 година, живееле 4.651 жител.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2010 година, во градот живееле 4.651 жител, што е за 662 (16,6%) повеќе од 2000 година.

Групат 2000 година 2010 година
Белци 3.572 (89,5%) 3.837 (82,5%)
Афроамериканци 20 (0,5%) 32 (0,7%)
Азијците 23 (0,6%) 60 (1,3%)
Латиноамериканци 258 (6,5%) 520 (11,2%)
Вкупно 3.989 4.651

Срби во Џексон[уреди | уреди извор]

Томо Скалица е првиот познат Србин кој се вклучи во потрагата по злато 11 недели во овој регион во 1852 година.[2] На ова место е црквата Свети Сава од 1894 година, најстариот српски храм во Америка и околу него српски гробишта. Имигрантите претежно биле од Бока, Херцеговина и Црна Гора . Тие главно биле вклучени во рударството. Србите сè уште ја наследуваат традицијата денес да го слават Божиќ со пукање пушки, што е дозвола на локалните власти. Доселените Срби побараа финансиска помош од црногорскиот принц Никола Петровиќ за изградба на храмот, но само знамето дојде од него. Се чува во парохискиот дом веднаш до црквата, а сè до новиот фрескопис на црквата, знамето се наоѓаше во храмот. Исто така, постои Светосавски камп за српски православни деца во Џексон, каде што три недели во лето се собираат дружења, со богата содржина.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „California Trend Report 2: State and Complete Places“. Архивирано од изворникот на 24 декември 2012. Посетено на 11 септември 2012.
  2. Скалица, Томо (2007). Галијом око свијета. Славонски Брод: Удруга грађана Баштина. стр. 115., 127.
  3. Serbica Americana - Jackson, California

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]