Прејди на содржината

Џексептикај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Jacksepticeye
Меклоглин, 2016 г.
Лични информации
Роден/аШон Вилијам Меклоглин
7 февруари 1990(1990-02-07)(34 г.)
Атлон, Ирска
НародностИрец
ЖивеалиштеБрајтон, Обединето Кралство
ЗанимањеЈутјубер
Веб-страницаjacksepticeyetour.com
Јутјуб информации
Познат/а како
 • Jacksepticeye
 • Jack
Канал
Години активност2012–сè уште
Жанр
Претплатници19 милиони
Вкупно прегледи9.5 билиони
МрежаPolaris
Поврзани канали
 • PewDiePie
 • Game Grumps
 • Egoraptor
 • Markiplier
 • Emma Blackery
 • PJ Liguori
Фраза/иTop of the mornin' to ya laddies“, „Like a boss“, „High fives all round“, „Speed is key
100,000 претплатници 2014
1,000,000 претплатници 2014
10,000,000 претплатници 2016
Претплатниците и бројката на прегледност се посетени последен пат на 17 јуни 2018.

Шон Вилијам Меклоглин(7 февруари 1990), подобро познат по неговото корисничко име Џексептикај или само Џек — ирски јутјубер. Тој е познат главно по неговото Let's Play и по неговите влогови на Јутјуб (YouTube)[1].

До декември 2017, неговиот канал имал над 8,4 милијарди гледаност и преку 17 милиони претплатници[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Пред Џек да прави видеа тој бил тапанар во бендот „Дигнат до земјата“.

Џек почнал да работи на неговиот јутјуб канал во 2012 година, под името „jacksepticeye“ каде постира видеа во кои игра видеоигри. Тој бил спомнат од Пјудипај во 2013, со што добил голема популарност. И ако првото видео на каналот било постирано 12 ноември 2012, сепак каналот бил направен на 24 февруари 2007.

Во месецот јули 2014, каналот на Џек добил повеќе од 57 милиони гледачи [3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ó Fátharta, Conall (21 February 2015). „Top Irish YouTuber details rise to stardom“. Irish Examiner. Посетено на 11 December 2015.
 2. „Real-Time YouTube Subscriber Count“. Statsheep. Архивирано од изворникот на 2017-08-06. Посетено на 13 June 2017.
 3. „Top 100 Most Viewed YouTube Gaming Channels Worldwide • July 2014“. Tubefilter. Посетено на 29 June 2017.
 4. „jacksepticeye YouTube Stats, Channel Statistics - Socialblade.com“. SocialBlade. Посетено на 29 June 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]