Џарод Џонс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џарод Џонс (роден на 24 мај 1990) е натурализиран професионален кошаркар од Унгарија, роден во САД, игра за АС Монако  од француската ЛНБ Про А.

Историја на кариера[уреди | уреди извор]

Во текот на четирите години играл за Бол Стејт Јуниверзити , Џарод Џонс  бил земен одтимот Сите Mac  време на сезоната 2010-11. Тој имал просек од 13 поени и 8 скока по натпревар.

Тој играл во Летната лига на НБА со Сакраменто Кингс за сезоната 2012-13 .

Џонс потпишал договор во Европа со КК Будивељник [1] а подоцна и со два клуба во Унгарија ( Алба Фехервар и Атомерому СЕ), каде што играл две сезони.[2]

Ја започнал сезоната 2015-16 со Ј.А. Виши [3] во францускиот ЛНБ Про Б, а потоа се вратил во Унгарија со Солноки Олај КК , каде што го освоил првенството.

На 3 јули 2016 година, Џонс потпишал договор со италијанската Викторија Либертас Пезаро и играл во сезоната 2016-17.[4] На 8 мај 2017 година, тој потпишал со Гуинзоу на Кина во 2017.[5]

На 2 август 2017 година, Џонс потпишал со турскиот клуб Пинар Каршијака за сезоната 2017-18.[6] Џонс во просек имал 17 поени и 6,1 скока во натпреварите во турската лига. Тој потпишал договор со францускиот тим Ас Монако на 20 август 2018 година.[7]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Лига на шампиони во кошарка[уреди | уреди извор]

Година Тим GP MPG FG% 3P% FT% RPG APG SPG БПГ PPG
2017-18 Каршијака 18 33.7 .529 .400 .794 6.6 2.2 0.8 0.7 18.8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BC Kyiv lands rookie Jarrod Jones“. Sportando. 29 July 2012. Посетено на 31 October 2016.
  2. „Atomeromu SE Parks extend Jarrod Jones, Akos Kovacs“. Sportando. 11 March 2014. Посетено на 31 October 2016.
  3. „JA Vichy adds size with Jarrod Jones“. Sportando. 7 August 2015. Посетено на 31 October 2016.
  4. „Jarrod Jones signs with Pesaro“. Sportando. 3 July 2016. Посетено на 31 October 2016.
  5. „Jarrod Jones signs with Guizhou in Chinese NBL“. Sportando.com. May 8, 2017. Посетено на May 13, 2017.
  6. „Pinar Karsiyaka signs Jarrod Jones“. Sportando.com. August 2, 2017. Посетено на August 5, 2017.
  7. „Monaco signs Jarrod Jones“. Посетено на August 20, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]