Џанкарло Алесандрели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џанкарло Алесандрели
Лични податоци
Полно име Џанкарло Алесандрели
Роден на 4 март 1952.(1952-03-04)(71 г.)
Роден во Сенигалија, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 1986 (34 г.)
Младинска кариера
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1971–1979 Јувентус Јувентус 1 (0)
1972–1973Тернана Тернана 25 (0)
1973–1974Арецо Арецо 32 (0)
1974–1975Реџана Реџана 3 (0)
1979–1980 Аталанта Аталанта 14 (0)
1980–1981 Санремезе Санремезе 34 (0)
1981–1982 Аталанта Аталанта 0 (0)
1982–1983 Рондинела Рондинела 24 (0)
1983–1984 Фјорентина Фјорентина 0 (0)
1985–1986 Рондинела Рондинела 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Џанкарло Алесандрели (роден на 4 март 1952 во Сенигалија) — италијански поранешен фудбалер, кој играл на позицијата голман.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Израснат во младинските категории на Јувентус, тој влегол во сениорскиот тим како трет голман и во исто време со Примавера тимот го освоил првенството во сезоната 1971-1972.

Алесандрели (горе, прв од лево) со Тернана во сезоната 1972-1973

За да му дадат искуство, клубот од Торино првично го позајмил на Тернана, клуб во кој бранел редовно, забележувајќи 25 натпревари, а своето деби во Серија А го имал на 24 септември 1972 година за време на натпреварот Наполи-Тернана (1-0). Потоа бил позајмен и во Арецо во Серија Б, а во сезоната 1974-1975 се преселил во Реџана во истата лига каде дури и не бил стартер собирајќи само 3 настапи како резерва на Маурицио Мемо.

Пред почетокот на сезоната 1975-1976, Јувентус го повикал да ја преземе улогата на Масимо Пилони како резерва на главниот голман Дино Ѕоф. Алесандрели играл во некои натпревари од Купот на Италија како и во реваншот од првото коло на Купот на шампионите 1977-1978 против Омонија.

По четири години на клупата, во кои го носел дресот со бројот 12 во 113 првенствени натпревари, во последното коло од првенството 1978-1979, тренерот Џовани Трапатони му дал шанса да го замени Ѕоф на голот во натпреварот Јувентус-Авелино; за помалку од половина час тој примил три гола и натпреварот завршил 3-3.[1]

Следната година, Алесандрели бил продаден на Аталанта, во Серија Б, каде што одноново добил можност да игра во поголем континуитет. По една сезона во Рондинела, во Серија Ц1, тој ја завршил својата кариера по сезоната 1983-1984 враќајќи се во главната лига, како резерва за Џовани Гали во Фјорентина.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Младински натпреварувања

1971-1972

Сениорски натпреварувања

1971-1972, 1976-1977, 1977-1978
1978–1979
1992-1993

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Giampiero Timossi (27 јануари 2008). „Alessandrelli: «Io, riserva di Zoff ricordato per i 3 gol dell'Avellino»“. La Gazzetta dello Sport.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]