Џане Албертони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џане Албертони

Џане Албертони (родена на 5 јули 1981 година) е бразилска глумица и модел.

Биографија[уреди | уреди извор]

Албертони е роденa во Саун Пауло, Бразил. Нејзиниот талент бил откриен откриен во 1993 година кога имала 13 години, од бразилскиот мултимедијален уметник и фотограф, Серџо Вале Дуарте . Четири месеци подоцна во Милано, таа прошетала по пистата за дизајнери како Версаче, Армани, Прада, Фиоручи .

Во Милано, Албертони работела за Долче и Габана, Гучи и Армани. Во Њујорк, таа позирала пред фотографите како Брус Вебер, Марио Тестино и Стивен Мајзел .  Се појавила во бразилските филмови „Popstar“, „Muita Calma Nessa Hora“, „Malu de Bicicleta“, „Carro de Paulista“ и во бразилската ТВ серија „ Mandrake “ како Џиџи.

Албертони била дел од серијата што била застапена во постојаната колекција на музеи во Европа и Јужна Америка. Серијата била деноминирана од уметникот Серџо Вале Дуарте како „Eletrografias e Fotografias com Fios de Cabelo para Futura Clonagem“ BioArt . (Електрофотографии и фотографии со човечка коса за идно клонирање).[1][2][3][4]

Од 12 август 2009 година, Албертони била ко-домаќин на бразилската естрада програма Hoje em Dia на Rede Record .[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Enciclopédia Itaú Cultural, Sergio Valle Duarte
  2. „Photographers encyclopedia international“. Архивирано од изворникот на 2018-10-02. Посетено на 2022-04-21.
  3. „Gianne Albertoni faz campanha de moda praia“. Abril.com. July 18, 2008. Архивирано од изворникот на August 1, 2008. Посетено на 2009-01-22.
  4. „Gianne dá as cartas“. Istoe Gente. December 6, 1999. Архивирано од изворникот на 2017-09-01. Посетено на 2009-01-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Gianne Albertoni at Fashion Model Directory