Прејди на содржината

Џанет Јелен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џенет Јелен
15-ти Претседател на Федералните резерви
На должноста
Февруари 3, 2014 – Февруари 3, 2018
Претседател Барак Обама
Доналд Трамп
Заменик Стенли Фишер
Претходник Бен Бернанке
Наследник Џиром Павел
Вице Претседател на Федерални резерви
На должноста
Октомври 4, 2010 – Февруари 3, 2014
Претседател Барак Обама
Претходник Доналд Кон
Наследник Стенли Фишер
Член на Одбор на гувернери на федералните резерви
На должноста
Октомври 4, 2010 – Февруари 3, 2018
Претседател Барак Обама
Доналд Трамп
Претходник Марк В. Ослон
Наследник Испразнет
На должноста
август 12, 1994 – Февруари 17, 1997
Претседател Бил Клинтон
Претходник Вејн Анџел
Наследник Едвард Грамлич
Претседател на Федерална Резервна Банка на Сан Франциско
На должноста
Јуни 14, 2004 – Октомври 4, 2010
Претходник Роберт Пари
Наследник Џон Вилиамс
18-ти Претседател на Совет на Економски Советници
На должноста
Февруари 18, 1997 – Август 3, 1999
Претседател Бил Клинтон
Претходник Жозеф Стиглиц
Наследник Мартин Били
Лични податоци
Роден(а) Џанет Луис Јелен
13 август 1946(1946-08-13)(77 г.)
Њујорк Сити, Њујорк, САД
Националност Американско
Партија Демократска
Сопружник Џорџ Акерфол
Деца 1 син
Образование Универзитет Браун (Диплома за уметности)
Универзитет Јеил (Магистрат за уметност, Докторат за филозофија)
Потпис Податотека:Потпис на Џенет Јелен.png

Џанет Луиз Јелен (англиски: Janet Louise Yellen, р. 13. август 1946 година во Њујорк, Њујорк, САД[1]) е американски економист на институтот „Брукингс“. Јелен беше претседавач со Системот на федералните резерви на САД од 2014 до 2018 година. Таа дојде на таа позиција од местото на потпретседател на Системот (2010-2014 година). Претходно таа беше претседател и главен извршен директор на Федералната резервна банка во Сан Франциско, Калифорнија, САД. Ги има извршувано и задачите на претседавач на советот за економија при Белата Куќа за време на претседателот Бил Клинтон, а беше и професор по бизнис на Школата за бизнис „Валтер А. Хаас“ при Калифорнискиот универзитет, Беркли.

Јелен беше номинирана од претседателот Барак Обама да го наследи Бен Бернанки како претседавач со Системот на федералните резерви на САД.[2] На 6. јануари 2014 година, американскиот сенат ја потврди оваа номинација.[3] Оваа значајна одлука одекна во јавноста и Јелен положи заклетва на 3. февруари 2014 година со што постана првата жена која ја имала оваа позиција.[4] Таа ја вршеше улогата на претседавач до 3. февруари 2018 година. Освен бројните успеси и придонеси во областа на економијата, Јелен е запаметена и по отстранувањето на многу родови пречки како жена во нејзината професија.[2]

  1. Congress, World Jewish. „World Jewish Congress“. www.worldjewishcongress.org (англиски). Посетено на 2020-04-13.
  2. 2,0 2,1 Mui, Ylan Q. „New Fed chief Janet Yellen lets a long career of breaking barriers speak for itself“. Washington Post. Посетено на 13. април 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Lowrey, Annie (2014-01-06). „Yellen Wins Backing of Senators to Lead Fed“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-04-13.
  4. „Yellen takes over Fed as Bernanke departs - Yahoo Finance“. web.archive.org. 2014-03-03. Архивирано од изворникот на 2014-03-03. Посетено на 2020-04-13.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)