Џанек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џанек
Џанек се наоѓа во Казахстан
Џанек
Местоположба во Казахстан
Координати: 43°25′ СГШ 76°54′ ИГД / 
Земја  Казахстан
Покраина Покраина Алмати
Округ Сарканд
Часовен појас Омско време (UTC+6)

Џанек е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан. Градот претставува предградие на Алма Ата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]