Џанго Рајнхарт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жан Рајнхарт, наречен Џанго (француски: Jean "Django" Reinhardt[1], 23 јануари 1910 година, Либершије, Белгија - 16 мај 1953 година, Фонтенбло, Франција) бил француски гитарист и композитор на џез музика. По потекло Ром [2], во 1934 година го основал квинтетот со виолинистот Стефан Грапели .

Тој останал голем пример за сите гитаристи и покрај тоа што немал музичко образование и што двата прста од левата рака му биле повредени.Измислил нов начин на свирење, акорди за кои биле потребни само три прста, па така свирел користејќи само три прста од левата рака.

Книжевност[уреди | уреди извор]

  • Dregni, Michael (2004). Django: The Life and Music of a Gypsy Legend. Oxford University Press. стр. 4–5. ISBN 978-0-19-516752-8.CS1-одржување: ref=harv (link)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dregni 2004.
  2. Larousse enciklopedija, tom, 1508. strana