Џамија Тешвикије

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Teşvikiye)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Teşvikiye
Teşvikiye Camii
Teskmosque.jpg
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностИслам
Осветен1794
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1854
Особености
Минариња1

Џамијата Teşvikiye (турски: Teşvikiye Camii ) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Џамијата започнала да се гради во 1794 година од страна на Селим III, а била завршена комплетно во 1854 година во времето на Абдул Меџит I, во време кога се граделе и други џамии во Истанбул како Ортакој џамија и дворецот Долмабахче.