Џамија Ортаќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Ortaköy)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ортаќој
Büyük Mecidiye Camii
OrtakoyMosqueBosporusIstanbul.jpg
Џамијата Ортаќој
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностИслам
ЕпархијаОртаќој
Осветен1854
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1856
Особености
Минариња1

Џамијата Ортаќој (турски: Büyük Mecidiye Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Во превод оваа џамија се нарекува и Големата џамија на Султан Абдул Меџит I. Се наоѓа во реонот Ортаќој во близина на Босфорот. Џамијата била изградена во 18 век.