Соборна џамија (Јазд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Jame во Јазд)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масџид-е Џам
Основни податоци
Место Јазд, Иран
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Масџид-е Џам е џамија која се наоѓа во Јазд, Иран. Овој објект бил изграден во текот на 12 век употребувајќи ја персиската архитектура, и претставува прва градба во династијата Buyid. Џамијата била реконструирана во периодот од 1324 и 1365 година.