Џамија Џаме во Исфахан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Jamé во Исфахан)
Прејди на: содржини, барај
Џамијата Jamé
Jamé Mosque Esfahan courtyard.jpg
Основни податоци
Место Исфахан, Иран.
Координати 32°40′10″ СГШ 51°41′06″ ИГД / 
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Jamé е џамија која се наоѓа во Исфахан, Иран. Била изградена во 771 година, и низ времето била на неколку пати рушена и оштетувана и повторно реконструирана. Ова е една од најстарите џамии во иран којшто сѐ уште опстојува.