Џамија (Шутово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°32′53″N 21°1′26″E / 41.54806° N; 21.02389° E / 41.54806; 21.02389
Место Шутово
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Шутово) — главна селска џамија во селото Шутово, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во средишниот дел на селото Шутово.

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била обновена, откако старата градба била запалена во 1913 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 33.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]