Џамија (Челопеци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°28′20.04″N 21°01′43.03″E / 41.4722333° N; 21.0286194° E / 41.4722333; 21.0286194
Место Челопеци
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Челопеци) — главна селска џамија во селото Челопеци, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во долниот дел на селото Челопеци.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била подигната околу 1900 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]