Џамија (Црвивци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°33′18.7″N 20°58′58.54″E / 41.555194° СГШ; 20.9829278° ИГД / 41.555194; 20.9829278
Место Црвивци
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Црвивци) — главна селска џамија во селото Црвивци, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во средишниот дел на селото Црвивци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]