Џамија (Требиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Требиште

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°37′39.8″N 20°35′26.4″E / 41.627722° N; 20.590667° E / 41.627722; 20.590667
Место Требиште
Архитектура
Минариња 2

Џамија во Требиште — главна и единствена џамија во долнореканското село Требиште.[1] Џамијата се наоѓа во источниот дел од селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има правоаголна основа и е покриена со лимен кров со купола во среднишниот дел. На ѕидовите од џамијата има повеќе залачени прозорци распоредени во три реда, а залачени прозорци се среќаваат и на куполата. Особена одлика на џамијата е тоа што има две минариња со по три шерефиња.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 78. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]