Џамија (Србјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°29′09″N 20°57′01″E / 41.48583° СГШ; 20.95028° ИГД / 41.48583; 20.95028
Место Србјани
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Србјани) — главна и единствена џамија во селото Србјани, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.