Џамија (Сенце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија (Сенце)

Поглед на џамијата во изградба

Координати: Координати: 41°40′57.4″N 20°39′22.9″E / 41.682611° N; 20.656361° E / 41.682611; 20.656361
Место Сенце
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Сенце)џамија во изградба во горнореканското село Сенце.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата се гради од камен и има четириаголна основа со залачени прозорци во два реда на ѕидовите. Кон северниот дел е припоен понизок дел, кој е планирано да го опфати влезниот простор.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]