Џамија (Прељубиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Прељубиште)

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 42°02′07″N 21°05′53″E / 42.03528° СГШ; 21.09806° ИГД / 42.03528; 21.09806
Место Прељубиште
Општина Општина Јегуновце
Држава Македонија
Местоположба

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Прељубиште) — главна и единствена џамија во селото Прељубиште, во Општина Јегуновце, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.