Џамија (Премка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°33′03.35″N 21°01′53.59″E / 41.5509306° СГШ; 21.0315528° ИГД / 41.5509306; 21.0315528
Место Премка
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Премка) — главна селска џамија во селото Премка, во Општина Кичево, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во средишниот дел на селото Премка, веднаш до поранешното основно училиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била подигната во 2012 година, како што е впишано на самото минаре.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]