Џамија (Наколец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Наколец)
Викиекспедиција Преспа 170.jpg
Поглед на селската џамија на крајот од селото Наколец
Основни податоци
МестоНаколец, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилотоманска
Завршен1902
Особености
Минариња1

Џамија (Наколец) — главна и единствена џамија во селото Наколец, во Општина Ресен, Македонија.[1]

Џамијата, која нема име, се наоѓа во западниот дел на селото, кон брегот на Преспанското Езеро. Се пренесува дека е стара, но нема податок за нејзината изградба. Се претпоставува дека е подигната во првата половина на XIX век, а била обновена во 1995 година. Во нејзиниот двор постојат гробишта со арапско писмо.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 212. ISBN 9789989920554. Посетено на 1 декември 2016.


Координати: 40°53′31″N 21°06′16″E / 40.89194° СГШ; 21.10444° ИГД / 40.89194; 21.10444