Прејди на содржината

Џамија (Корешница)

Координати: 41°26′00″N 22°14′26″E / 41.43333° СГШ; 22.24056° ИГД / 41.43333; 22.24056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Корешница)

Поглед на селската џамија

Координати: 41°26′00″N 22°14′26″E / 41.43333° СГШ; 22.24056° ИГД / 41.43333; 22.24056
Место Корешница
Општина Општина Демир Капија
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Изградена 1663/2005
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Корешница) — главна и единствена џамија во селото Корешница, во Општина Демир Капија, Македонија.[1]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во близина на сретселото. Во нејзина близина во минатото се наоѓала црквиште.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Џамијата била изградена во 1663 година, а во 2005 година била возобновена на нејзините темели.[3]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 496.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 19 септември 2021.